Aktivity

Kategorie: Uncategorised Zveřejněno pondělí 17. září 2018 17:22 Napsal Super User

Advent v naší obci

Advent jsme v naší obci zahájili v neděli, 2. prosince 2018, slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Celé této události  předcházelo vystoupení našich žáků ze školní družiny na vítání občánků na Obecním úřadě. Poté jsme se všichni sešli v Obecním sále, kde žáci dramatického kroužku pod vedením p.uč. Ohnheiserové zahráli pohádku Peklem s čertem. Za své výborné herecké výkony sklidili malí herci velký potlesk diváků.

Život v kutně

Edukační program Život v kutně si prožili žáci 2. a 5. ročníku ve čtvrtek 29. listopadu 2018.

V Domě umění se seznámili s dějinami dominikánského kláštera. Zjišťovali, kde vlastně dominikáni vzali své jméno, co obnášel klášterní život, jak to v klášteře vypadalo a co se v něm

dělo.

Trpělivou práci mnichů si vyzkoušeli ve scriptoriu při výrobě vlastní knižní záložky.

Druhým velkým zážitkem byly vánoční trhy na Dolním náměstí. Žáci měli možnost vidět

tradiční Slezskou zabíjačku, betlém, poslat dopis Ježíškovi a zazvonit si Zvonkem štěstí.

Beseda s hněvošickou rodačkou

Žáci 5. ročníku byli ve čtvrtek 22. listopadu 2018 na besedě s hněvošickou rodačkou

paní Annou Kremserovou .

Beseda byla zaměřena na období 2. světové války a její průběh v obci Hněvošice.

Žáci měli možnost  porovnávat minulost a současnost obce, proměny způsobu života, bydlení

a předměty denní potřeby. Rovněž se seznámili, kde byla dříve škola a jak se vyučovalo.

Na květen pozvali žáci paní Kremserovou do školy, kde budou  průvodci školy  současné .

Třídní učitelka 2. a 5. ročníku Mgr. Vlasta Ohnheiserová

Dne 21.11.2018 přijali pozvání do základní školy  naši malí kamarádi z naší mateřské školy.

Žáci základní školy pro ně přichystali výtvarnou keramickou dílnu. Společně vyráběli různými technikami keramický vánoční zvoneček. Školáci si užili role asistentů paní učitelky a všemožně malým tvořílkům pomáhali. Dětem z MŠ se tvoření moc líbilo, někteří z hlínou pracovali poprvé.

Také si vyzkoušeli techniku frotáže přes embossovací kapsu. Takové malé kouzlení s plochými voskovkami. Všem se kouzlo podařilo a obrázek použijí v MŠ pro další tvoření.

Společně jsme prožili příjemně tvořivé dopoledne, naučili se něco nového a v praxi vyzkoušeli své dovednosti, ochotu pomáhat, toleranci a trpělivost. Akce se pod vedením paní učitelek z MŠ a ZŠ zúčastnilo 30 předškoláků a 20 žáků 1.,3.a 4.ročníku. (Mgr. Jana Havlíčková)

Týden zdraví

Druhý říjnový týden patří ve škole tradičně Týdnu zdraví. Ten letošní byl poněkud odlišnější

než v předcházejících letech.

Vyučující si podle časových možností a probíraného učiva zařadili takové prvky jako

např. vaření zeleninové polévky, pečení jablkového závinu, příprava zeleninových a ovocných salátů, nechyběla ani výroba ovocných jednohubek.

Mgr. Vlasta Ohnheiserová

Hornické muzeum Landek

Pocity horníka od příchodu na šachtu, převlékání a fárání zažili žáci 2. a 5. ročníku

ve čtvrtek 1.listopadu 2018.

Zkušený havíř v roli průvodce seznámil žáky s fyzicky náročnou práci v dole.

V improvizovaných průlezkových chodbách měli možnost si vyzkoušet prolézání

a formou hry si prožít práci horníka.

V expozici báňského záchranářství se žáci seznámili s technologiemi a poslechli si zážitky

ze záchranných akcí v podzemí.

Návštěva Landeku byla zakončena focením s lovcem mamutů a s mamutem.

Hasík

V měsíci říjnu dvakrát navštívili školu zástupci hasičského sboru z Kravař.

Seznámili žáky 1. 2. a 5. ročníku s vybavením , oblečením a potřebami hasičů.

Procvičili, jak přivolat pomoc, když hoří. Jak se chovat při požáru a jak se před ním co nejlépe chránit.

Na závěr si žáci měli možnost oblečení a obutí vyzkoušet.

Cvičení v přírodě

Podzimní cvičení v přírodě měli žáci 2. a 5. ročníku 11. září 2018.

Jeho cílem bylo pozorování podzimní krajiny , určování hlavních znaků podzimu , sběr materiálu pro výstavku a návštěva sousední obce Kobeřice.

V ZŠ v Kobeřicích si prohlédli školu a  zhlédli ukázku výcviku dravců, kterou připravila společnost Zayferus.

Tato společnost provádí přednášky a ukázky pro veřejnost v Lednickém parku.

Výukový program – environmentální výchova a krása letu dravých ptáků seznámil žáky

jak s nejmenšími druhy dravých ptáků, tak s těmi většími jako např. kondoři, supi.